Biblioteka szkolna

„Wypożycz  sobie książkę na ferie zimowe”


Kiedy za oknem panuje mróz, śnieżyca - nie ma nic przyjemniejszego niż czytanie! Z książką przy boku nie grozi Ci nuda i bezmyślne przeglądanie  kanałów telewizyjnych. Wystarczy odwiedzić bibliotekę szkolną, gdzie uzyskasz pomoc w wyborze lektury. A jest z czego wybierać – ostatnio biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje. Nie zastanawiaj się dłużej i... wypożycz książkę na ferie! 

Szczególnie gorąco polecamy

 • Pełne magii tomy o Harrym Potterze (posiadamy również najnowszą część) i Wiedźminie
 • dające do myślenia powieści Doroty Terakowskiej, Anny Onichimowskiej,
 • zabawne opowieści o przygodach Feliksa ,Neta i Niki
 • książki z serii Plus minus 16 – pozycje z tej serii to skok na głęboką wodę – w codzienne problemy współczesnych nastolatków
 • niezwykle popularne wśród młodzieży na całym świecie serie: „Zmierzch”, „Szeptem”, „Dary anioła”
 • pasjonujące przygody Wojciech Cejrowskiego („Rio Anaconada”,  „Gringo wśród dzikich plemion „) oraz  Martyny Wojciechowskiej „Blondynka w Indiach”, ”Blondynka w Japonii”)
 • trzymające w napięciu kryminały Agaty Christie, Katarzyny Bondy, Artura Conan Doyla oraz sensacyną serię "Pretty Little Liars"
 • niezwykłe powieści fantasy – serie :  „Tunele”, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, „Olimpijscy herosi”
 • książki poruszające trudne tematy holocaustu, wojny : „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Dziennik Anny Frank”, „Chłopiec w pasiastej piżamie”
 • a poza tym :„Złodziejka książek”,  „Osobliwy dom Pani Peregrine”, „Kod Leonarda da Vinci”, „Inferno”

         oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych.

KONIECZNIE ODWIEDŹ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

I WYPOŻYCZ SOBIE KSIĄŻKĘ NA FERIE!


Godziny pracy biblioteki

Pon. 9.30-12.30

Wt.  9.30-12.30

Śr.   10.00-13.00

Cz.    9.30-12.30

Pt.   10.00-13.00

Informacje ogólne

Biblioteka szkolna Gimnazjum nr 22 w Bydgoszczy mieści się w  sali nr 68 tel. 373 03 02 wew. 38 i składa się z wypożyczalni, kącika czytelniczego oraz Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) – 4 stanowiska komputerowe. Centrum wyposażone jest w drukarkę, skaner i ksero.

    Biblioteka posiada 11040  tys. książek. W tym roku wzbogaciliśmy księgozbiór o 423 pozycje. Głównie są to lektury, podręczniki i książki popularnonaukowe wykorzystywane przez uczniów
i nauczycieli w czasie zajęć edukacyjnych. W swoich zbiorach posiada również wydawnictwa multimedialne (przede wszystkim encyklopedie, filmy popularno-naukowe ).  

    Uczniowie mogą poszukiwać informacji w Internecie, czytać teksty on-line (lektury, wiersze) oraz korzystać z programów edukacyjnych zainstalowanych w komputerach. Przy pomocy komputerów przygotowywane są referaty, gazetka szkolna,  gazetki ścienne i inne pliki tekstowe.

 W bibliotece wydzielona jest czytelnia, w której uczniowie przygotowują się do zajęć, korzystają ze księgozbioru podręcznego biblioteki (udostępnianego tylko na miejscu). Księgozbiór podręczny to bogaty zbiór encyklopedii, słowników językowych i tematycznych. Dla zainteresowanych są też książki w języku angielskim
i niemieckim.

 Biblioteka prenumeruje następujące czasopisma :

 • "Victor – Gimnazjalista"
 • "Wiedza i Życie"
 • "Psychologia w szkole"
 • "UczMy"
 • "Biblioteka w Szkole"
 • "Komputer Świat"
 • "Express Bydgoski"
 • "Aura" 
Posiadamy również bardzo ciekawe pozycje z zakończonej już prenumeraty:
- „Świat Nauki”
„Gazety Wojenne”
- „Odkrycia Młodych”
- „Podróże”
- „Miejsca Święte”
- „National Geographic”
- „Przyroda Polska”
- „Eco Świat”
-  „Młody Technik”
 - „Pod Wiatr”
- „Mówią Wieki”


Biblioteka współpracuje z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. W. Bełzy w Bydgoszczy.  Odbywają się wycieczki uczniów klas trzecich, podczas których poznają oni ogólne zasady korzystania z biblioteki naukowej, jej strukturę. Zwiedzają poszczególne działy biblioteki, w tym Dział Zbiorów Specjalnych, który jest niedostępny dla przeciętnego czytelnika.
Uczniowie biorą również udział w wystawach i spotkaniach autorskich  organizowanych przez WiMBP.
W trosce o edukację regionalną młodzieży biblioteka cały czas rozbudowuje dział BYDGOSTIANA. Posiadamy w swoich zbiorach roczniki „Kalendarza Bydgoskiego”, „ Kroniki Bydgoskiej”, wszystkie tomy „Bydgoskiego Słownika Biograficznego”. Cały czas rozbudowywana jest kartoteka zagadnieniowa dotycząca Bydgoszczy.
W zbiorach biblioteki znajdują się również tomy „Historii Bydgoszczy”, przepiękny album „Dawna Bydgoszcz w fotografii”, „Ulica Gdańska w Bydgoszczy”, ”Piękna stara Bydgoszcz”. , „Z zakamarków pamięci i z dna szuflady”

Serdecznie zapraszamy wszystkich do korzystania z tej części księgozbioru.
W bibliotece uczniowie mogą również przejrzeć najnowsze wydanie BIK-a ( Bydgoski Informator Kulturalny) – wydawany przez Miejski Ośrodek Kultury. Jest to swoisty przewodnik po kulturalnej stronie miasta. Zawiera repertuary kin, opery, teatru, filharmonii, muzeów, galerii. 

W zbiorach biblioteki znajduje się również komiks.

 

Biblioteka poleca :

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC